BOSE QuietComfort 35 na Linuxu

Dostalo se ke mě, že bezdrátová sluchátka BOSE QC35 s aktivním potlačováním okolního hluku jsou fajn. Tak jsem si uvědomil, že bych mohl konečně vyměnit svoje odrbané Sennheisery PC 350 za něco lepšího. Noise-cancelling se jistě bude hodit nejen v práci, říkal jsem si.

Tak jsem je koupil, hned je spároval s pracovním Nexusem 5X a opravdu - jsou fajn :)

Samozřejmě jsem si před koupí četl něco o zprovoznění na linuxu - stačilo mi info o tom, že se to dá, věděl jsem, že se zbytkem si nějak poradím. Koupil jsem si Bluetooth 4 USB dongle, abych je mohl používat i u herního PC, které vestavený BT nemá. Zprovoznění na prvním linuxovém stroji mi dalo trochu zabrat, ale jen proto, že jsem nevěděl kam vrtnout. Ve skutečnosti to funguje téměř out of the box, akorát jsem musel použít nějaký troubleshooting tip s ControllerMode bredr, popsaný na Arch Linux wiki.

Nakonec stejný dongle používám i na laptopu, protože vestavěný BT je starší verze, takže dosah a propustnost (tím pádem kvalita přenosu) byly snížené. Modernější mobil zmiňovaný na začátku zápisku nemá sebemenší problém.

Tak a teď konečně něco ke sluchátkům: umí se připojit k více zařízením najednou (pozn.: ale přehrávat vždy jen z jednoho), takže si připojíte počítač i mobil a podle toho kde si co pustíte, tak to hraje do sluchátek.

Po zapnutí sluchátek vám syntetická paní oznámí stav baterie a pak se snaží najít nějaké známé spárované zařízení. Taky se rovnou aktivuje noise-cancelling, který nelze nijak nastavovat (což je mi třeba jedno, protože funguje perfektně, ale asi je dobré to vědět).

Sluchátka na sobě mají tlačítka na ovládání hlasitosti a pauzu. Na Androidu to přímo reguluje systémovou hlasitost, zatímco na Linuxu ne - tam to mění jen interní nastavení sluchátek, ale s hejblatama s PulseAudio to nešibe. Tohle je v pořádku - v obou případech hrají dostatečně nahlas. V případě PulseAudia nechte volume na 100% (nebo dle potřeby méně, ale ne více), protože vyšší volume pouze zkresluje. Hlasitost si dolaďte tlačítky na pravém sluchátku. Díky noise-cancellingu navíc lze i v rušném prostředí poslouchat hudbu celkem tiše, aniž by okolí kazilo požitek.

Když není k dispozici Bluetooth anebo dojde šťáva, lze sluchátka zapojit (třeba tím dodaným) jackem skrz levé sluchátka, pak ale nefunguje noise-cancelling. Je to takový fallback.

Mám je týden a baterie je na 40%, takže udávané době (bezdrátového) přehrávání na jedno nabití 20 hodin celkem věřím. I kdyby to nebylo tolik, je to zkrátka dost :) Nabíjí se přes microUSB kabel (ten je k dispozici, nabíječka do el. sítě ne) a z nuly to trvá zhruba dvě hodiny, ne-li trochu míň.

Na hlavě jsou pohodlná i když posloucháte delší dobu - samozřejmě ve vedrech se vám po čase zapotí uši jako u všech zavřených sluchátek. Celkem logicky nejsou nejvhodnější na sportování - na hlavě mi sice držely v pohodě, ale když jsem v nimi doběhl, tak část kolem uší byla mokrá (protože se potím jak chlív), takže mi rychle došlo, že je nemá smysl takhle týrat... ale zkusit jsem to musel.

Takže sečteno podtrženo, fungují mi všude kde potřebuju, v kombinaci s Bluetooth 4 můžu běhat kdekoliv po bytě a poslouchat hudbu z PC, o který nikdo kromě mě neví, zatímco já nevím o okolí... a je jedno jestli zrovna luxuju, meju nádobí, hučí vedle mě počítač, jede pračka anebo si vedle mě někdo povídá nebo má puštěného něco jiného...

Kvalita zvuku je dobrá, rozhodně jsem si přilepšil, ale přestože nemám srovnání s konkurenčními sluchátky ve stejné cenové relaci, věřil bych recenzím, ve kterých se píše, že pokud jdete čistě za kvalitou zvuku a nic jiného vás nezajímá (jako bezdrátové pohodlí a potlačování hluku), tak lze vybrat lépe. Nehrají vůbec špatně, jenom říkám, že drátová sluchátka za 10 tisíc budou hrát líp a s tím je potřeba počítat.

Já je po týdnu používání rozhodně doporučuju, protože mám co jsem očekával. Díky nim poslouchám hudbu mnohem víc (protože nemusím sundavat sluchátka kdykoliv odběhnu od PC) a v klidu. Paráda.

This article is my 6th oldest. It is 660 words long, and it’s got 3 comments for now.